Final Top 4 Competitors 

Knowledge and Quran 

Test 1 

  1. Hams Elshaikh, Piscataways High Schoolers

Test 2

  1. Fatimah Ali, Piscataways High Schoolers
  2. Hina Nadeem, Team NUI
  3. Nawal Mustafa, Team NUI

Sisters' Quran Memorization 

Level 1

  1. Salma Farooq, Piscataways High Schoolers

Level 2

  1. Sarah Catovic, Team NUI

Brothers' Quran Memorization 

Level 1

  1. Harith Siddiqui, Team NUI
  2. Musaddiq Ibrahim, AlFalah-Bridgewater-Raritan
  3. Omar Nawaz, Al Falah- Warren

Level 4

  1. Usman Khan, Piscataway High Schoolers 

Art Competitions 

2D Islamic Art

  1. Meherunisa Nawaz, Al Falah- Warren                            
  2. Ayesha Mushtaq, Marlboro Mustangs                        
  3. Samiha Tamboo, Team NUI                            
  4. Khadijah Syed, Team NUI      

3D Islamic Art 

  1. Fariha Asim, Al Falah- Warren
  2. Saaleha Shamsi, South Brunswick Vikings

Photography 

  1. Noor Abdelkader, Alfalah-Emmaus
  2. Aneesa Ahmed, MidKnight Muslim
  3. Zeynab Kwara, Team NUI
  4. Manaal Sheikh, South Brunswick Vikings

Fashion Design 

  1. Amna Khan, Team NUI
  2. Hafsa Abid, South Brunswick Vikings
  3. Hajar Habib, South Brunswick Vikings

Writing and Oratory 

Prepared Essay

  1. Fariha Asim, Al Falah- Warren
  2. Hibah Rafi, Team NUI
  3. Ateeb Jamal, South Brunswick Vikings-Monroe High
  4. Zainab Ali, South Brunswick Vikings

Extemp Essay

  1. Saamia Khan, AlFalah-Ridge
  2. Meherunisa Nawaz, Al Falah- Warren
  3. Harith Siddiqui, Team NUI
  4. Nawal Mustafa, Team NUI

Extemp Speaking 

  1. Rayhan Murad, AlFalah-Ridge
  2. Noor Darwish, Team NUI
  3. Hams Elshaikh, Piscataways High Schoolers

Original Oratory 

  1. Daanyal Farooqi, AlFalah-Ridge
  2. Juwairia Ansari, Piscataways High Schoolers
  3. Libah Farooqi, AlFalah-Ridge
  4. Ayman Lakhani, South Brunswick Vikings

Short Fiction 

  1. Haneefah Ali, Piscataways High Schoolers
  2. Mashal Farooqi, AlFalah-MDQ
  3. Zaina Murad, Alfalah falafels

Poetry 

  1. Rifa Shariff, South Brunswick Vikings
  2. Hina Nadeem, Team NUI
  3. Malaika Jawed, South Brunswick Vikings
  4. Haadia Ansari, Team NUI

Spoken Word

  1. Adnan Oudeh, South Brunswick Vikings
  2. Ayesha Hassan, Team NUI
  3. Mina Khan, Team NUI
  4. Aamna Farooq, Piscataway High Schoolers

Brackets 

Math Olympics 

  1. Sarim Jalil, AlFalah-Bridgewater-Raritan
  2. Fatimah Ali, Piscataways High Schoolers
  3. Zaina Murad, Alfalah falafels
  4. Waqas Pathan, Woodbridge-Woodbridge

MIST Bowl 

  1. AlFalah-Ridge
  2. South Brunswick Vikings

Brothers' Improv 

  1. South Brunswick Vikings
  2. Team NUI

Sisters' Improv 

  1. South Brunswick Vikings
  2. Team NUI

Group Projects 

Brothers' Nasheed

  1. South Brunswick Vikings
  2. Team NUI

Short Film

  1. Piscataways High Schoolers
  2. Team NUI

Community Service 

  1. Piscataway High Schoolers

Social Media

  1. Piscataway High Schoolers

Science Fair

  1. Piscataway High Schoolers

Brothers' Basketball

  1. Piscataways High Schoolers
  2. Team NUI
  3. South Brunswick Vikings

Sisters' Basketball

  1. South Brunswick Vikings
  2. Piscataways High Schoolers + Team NUI

Top Individual Awards 

3rd Place: Hams Elshaikh
2nd Place: Adnan Oudeh
1st Place: Harith Siddiqui


Top Team Awards 

3rd Place: South Brunswick Vikings
2nd Place: Piscataway High School
1st Place: Team NUI